Skip to content

409 Daytona DriveLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block1946.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class20
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,813
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
31%
Improvement Value:$690,100
69%
Total Assessment$1,000,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,212+1.2%
2024$18,004+9.7%
2023$16,418+0.4%
2022$16,346+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 13733, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5513, Page 69