Skip to content

422 Coral Gables DriveLavallette, NJ 08735

Built 1969

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block1946.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,908
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
51%
Improvement Value:$315,900
49%
Total Assessment$643,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,725+5.2%
2024$11,146+4.8%
2023$10,639+0.4%
2022$10,592+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4983, Page 569

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4333, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1969