Skip to content

413 Coral Gables DriveLavallette, NJ 08735

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block1946.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
53%
Improvement Value:$275,100
47%
Total Assessment$585,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,655+5.2%
2024$10,128+10.6%
2023$9,161+0.4%
2022$9,121+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16183, Page 45Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 10890, Page 28

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5374, Page 666

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 3829, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1979