Skip to content

412 Hialeah DriveLavallette, NJ 08735

Built 1974

Last Sale Price
$774,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block1946.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,872
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
46%
Improvement Value:$369,000
54%
Total Assessment$679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+5.2%
2024$11,753+11.9%
2023$10,506+0.5%
2022$10,459+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5643, Page 666

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4949, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1974