Skip to content

415 Coral Gables DriveLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block1946.07
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
57%
Improvement Value:$250,900
43%
Total Assessment$578,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+5.2%
2024$10,021+6.3%
2023$9,424+0.4%
2022$9,382+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 17450, Page 1297Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 16614, Page 467Recorded12/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968