Skip to content

409 Coral Gables DriveLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block1946.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,068
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
57%
Improvement Value:$237,000
43%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+5.2%
2024$9,469+8.7%
2023$8,712+0.4%
2022$8,674+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000
Sq Ft1,068DeedBook 18936, Page 1488Recorded3/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967