Skip to content

418 Hialeah DriveLavallette, NJ 08735

Built 1971

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block1946.08
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,136
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
56%
Improvement Value:$246,100
44%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,127+5.2%
2024$9,626+5.9%
2023$9,091+0.4%
2022$9,051+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft1,136DeedBook 19088, Page 536Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3727, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1971