Skip to content

438 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block1946.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,981
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
50%
Improvement Value:$641,900
50%
Total Assessment$1,291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,526+5.2%
2024$22,363+7.5%
2023$20,800+0.4%
2022$20,707+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970