Skip to content

456 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2016

Property Information

Block1946.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,000
49%
Improvement Value:$635,100
51%
Total Assessment$1,245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,673+5.2%
2024$21,553+17.4%
2023$18,357+0.4%
2022$18,276+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5127, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook NaN, Page NaN