Skip to content

462 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block1946.09
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class20
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,920
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,000
58%
Improvement Value:$448,700
42%
Total Assessment$1,058,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,279+5.2%
2024$18,326+7.8%
2023$17,006+0.4%
2022$16,932+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 5571, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$40,823
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971