Skip to content

464 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block1946.09
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,067
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
57%
Improvement Value:$467,600
43%
Total Assessment$1,087,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,805+5.2%
2024$18,826+11.3%
2023$16,919+0.4%
2022$16,844+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft2,067DeedBook 17818, Page 626Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,067DeedBook 16646, Page 1581Recorded1/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 4796, Page 614

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4389, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1954