Skip to content

470 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block1946.09
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class21
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,532
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
57%
Improvement Value:$483,500
43%
Total Assessment$1,123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,459+5.2%
2024$19,448+9.8%
2023$17,713+0.4%
2022$17,635+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 17042, Page 1854Recorded3/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 5532, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 3754, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1970