Skip to content

472 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1973

Last Sale Price
$682,500
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block1946.09
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,677
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
52%
Improvement Value:$590,500
48%
Total Assessment$1,230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,407+5.2%
2024$21,300+3.6%
2023$20,561+0.4%
2022$20,471+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$682,500

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 16612, Page 1092Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 16476, Page 624Recorded8/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$463,000
DeedBook 5748, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 4946, Page 834

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 3622, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1973