Skip to content

469 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1984

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 9, 1984

Property Information

Block1946.09
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F1G 1 2222
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,000
58%
Improvement Value:$447,200
42%
Total Assessment$1,057,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,252+5.2%
2024$18,300+5.7%
2023$17,315+0.4%
2022$17,239+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4220, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1984