Skip to content

493 Boca Raton DriveLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$821,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block1946.09
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,624
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
54%
Improvement Value:$475,900
46%
Total Assessment$1,035,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,864+5.2%
2024$17,931+12.1%
2023$15,989+0.4%
2022$15,919+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$821,000
Sq Ft1,624DeedBook 17795, Page 328Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 14165, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1968