Skip to content

489 Boca Raton DriveLavallette, NJ 08735

Built 1975

Last Sale Price
$284,750
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block1946.09
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
60%
Improvement Value:$373,000
40%
Total Assessment$933,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,990+5.2%
2024$16,150+19.5%
2023$13,512+0.4%
2022$13,453+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$284,750

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 15620, Page 1829Recorded8/22/2013

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 3894, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1975