Skip to content

487 Boca Raton DriveLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block1946.09
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,027
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
48%
Improvement Value:$603,300
52%
Total Assessment$1,163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,184+5.2%
2024$20,137+4.4%
2023$19,283+0.4%
2022$19,199+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4970, Page 853