Skip to content

473 Boca Raton DriveLavallette, NJ 08735

Built 1976

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Jun 8, 1978

Property Information

Block1946.09
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
62%
Improvement Value:$348,100
38%
Total Assessment$908,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,537+5.2%
2024$15,719+6.1%
2023$14,822+0.4%
2022$14,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 3727, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1976