Skip to content

444 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block1946.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
46%
Improvement Value:$740,300
54%
Total Assessment$1,360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,771+5.2%
2024$23,547+11.7%
2023$21,077+0.4%
2022$20,985+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$875,000
DeedBook 14354, Page 1099

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 5751, Page 673