Skip to content

457 Boca Raton DriveLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block1946.09
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage953
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
65%
Improvement Value:$299,700
35%
Total Assessment$859,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,655+5.2%
2024$14,881+17.8%
2023$12,635+0.4%
2022$12,580+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970