Skip to content

454 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Mar 15, 2010

Property Information

Block1946.09
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class21
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,874
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,000
50%
Improvement Value:$603,900
50%
Total Assessment$1,213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,105+5.2%
2024$21,013+8.3%
2023$19,394+0.4%
2022$19,309+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,090,000
DeedBook 14551, Page 1579

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 3540, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1968