Skip to content

454 Key Largo CourtLavallette, NJ 08735

Built 1972

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block1946.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,736
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
46%
Improvement Value:$361,100
54%
Total Assessment$671,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,221+7.2%
2024$11,404+18.1%
2023$9,657+0.5%
2022$9,614+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,736DeedBook 18737, Page 220Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$51,900
DeedBook 3703, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1972