Skip to content

455 Tamiami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1969

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 24, 2009

Property Information

Block1946.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,151
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
39%
Improvement Value:$480,700
61%
Total Assessment$790,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,399+5.2%
2024$13,687+14.5%
2023$11,951+0.4%
2022$11,899+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 14376, Page 600

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5477, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1969