Skip to content

486 Boca Raton DriveLavallette, NJ 08735

Built 1986

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block1946.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,588
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,000
40%
Improvement Value:$539,700
60%
Total Assessment$903,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,456+5.2%
2024$15,643+13.4%
2023$13,795+0.4%
2022$13,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 13964, Page 1557

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5643, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4352, Page 767