Skip to content

456 Boca Raton DriveLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block1946.13
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,167
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
40%
Improvement Value:$467,300
60%
Total Assessment$777,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,155+5.2%
2024$13,455+8.1%
2023$12,447+2.9%
2022$12,098+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 11933, Page 1421

Property Sale

Sale
$90,750
DeedBook 4060, Page 603