Skip to content

1560 Beaver Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block230.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,110
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
31%
Improvement Value:$518,700
69%
Total Assessment$748,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,641+11.9%
2024$12,195+5.2%
2023$11,593+4.7%
2022$11,070+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,110DeedBook 18131, Page 64Recorded10/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10122, Page 1802

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4790, Page 359

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4606, Page 257