Skip to content

1563 Beaver Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block230.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,913
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
22%
Improvement Value:$874,800
78%
Total Assessment$1,120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,414+5.3%
2024$19,394+4.3%
2023$18,600+0.4%
2022$18,518+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft5,913DeedBook 18863, Page 1592Recorded1/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1987