Skip to content

1570 Beaver Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2025

Property Information

Block230.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,868
Acreage1.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,200
33%
Improvement Value:$482,500
67%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,149+5.3%
2024$12,493-1.2%
2023$12,645+0.4%
2022$12,589+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft2,868DeedBook 19151, Page 617Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$608,000

From:

To:

Sq Ft3,305DeedBook 16694, Page 142Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 4925, Page 693

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3672, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1977