Skip to content

1561 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block230.03
Lot21.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,336
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
44%
Improvement Value:$288,100
56%
Total Assessment$512,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+5.3%
2024$8,878-0.7%
2023$8,943+0.4%
2022$8,903+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 16171, Page 347Recorded8/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4392, Page 615