Skip to content

1577 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 24, 1994

Property Information

Block230.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,658
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
45%
Improvement Value:$303,200
55%
Total Assessment$553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+5.3%
2024$9,583+4.0%
2023$9,218+0.4%
2022$9,177+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5213, Page 713

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4870, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4377, Page 951