Skip to content

1765 Todd RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block230.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,405
Acreage3.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,400
49%
Improvement Value:$304,100
51%
Total Assessment$596,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868+5.3%
2024$10,325+15.9%
2023$8,905+0.4%
2022$8,866+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5086, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1971