Skip to content

1761 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block230.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,808
Acreage2.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,400
46%
Improvement Value:$321,900
54%
Total Assessment$596,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+5.3%
2024$10,322+12.4%
2023$9,180+0.9%
2022$9,097+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 15132, Page 1983

Property Built

Built

Year Built: 1973