Skip to content

1755 Todd RoadToms River, NJ 08753

Built 1971
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2010

Property Information

Block230.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,487
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,200
45%
Improvement Value:$320,100
55%
Total Assessment$581,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,591+5.3%
2024$10,062+8.5%
2023$9,278+0.4%
2022$9,237+4.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-003252-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Built

Built

Year Built: 1971