Skip to content

1475 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Price
$604,900
Last Sale Date
Mar 15, 2006

Property Information

Block230
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,670
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,800
50%
Improvement Value:$424,900
50%
Total Assessment$845,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,409+5.3%
2024$14,639+3.6%
2023$14,126+0.4%
2022$14,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$604,900
DeedBook 13099, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 2005