Skip to content

1793 Esto CourtToms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Price
$862,500
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block230
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,156
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
37%
Improvement Value:$715,600
63%
Total Assessment$1,135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,691+5.3%
2024$19,657+12.1%
2023$17,531+0.4%
2022$17,454+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$862,500

From:

To:

Sq Ft5,156DeedBook 16841, Page 1421Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$673,500
DeedBook 12840, Page 1694

Property Built

Built

Year Built: 2005