Skip to content

1758 Todd RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block230
Lot10.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,794
Acreage3.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,600
33%
Improvement Value:$624,600
67%
Total Assessment$932,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,985+5.3%
2024$16,136+16.1%
2023$13,894+0.4%
2022$13,833+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 14333, Page 1430

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 11369, Page 1379

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5673, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1960