Skip to content

1539 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 6, 1990

Property Information

Block230
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings4
ZoningRUR
Sq Footage2,018
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
39%
Improvement Value:$367,200
61%
Total Assessment$605,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+5.3%
2024$10,483+37.0%
2023$7,651+0.4%
2022$7,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4853, Page 194

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4096, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1900