Skip to content

1839 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block231
Lot14.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,588
Acreage1.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,600
33%
Improvement Value:$447,800
67%
Total Assessment$671,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+5.3%
2024$11,622+15.1%
2023$10,099+0.4%
2022$10,055+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$795,000
Sq Ft3,588DeedBook 20038, Page 1847Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5113, Page 564

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 3789, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1977