Skip to content

1931 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 20, 2014

Property Information

Block231
Lot17.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,552
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
51%
Improvement Value:$219,400
49%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,108+5.3%
2024$7,703-21.3%
2023$9,785+0.4%
2022$9,742+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 15926, Page 802Recorded10/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4100, Page 525