Skip to content

1731 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block231
Lot22.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,144
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,200
43%
Improvement Value:$292,800
57%
Total Assessment$518,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+5.3%
2024$8,967+2.3%
2023$8,765+0.4%
2022$8,727+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft2,144DeedBook 19919, Page 700Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 16022, Page 299Recorded3/5/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5755, Page 659

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4928, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1978