Skip to content

1771 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block231
Lot9.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,624
Acreage4.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,100
41%
Improvement Value:$306,300
59%
Total Assessment$523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+5.3%
2024$9,060-1.6%
2023$9,208+0.4%
2022$9,167+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 15122, Page 245