Skip to content

167 Bay Stream DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block232.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage2,448
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
33%
Improvement Value:$593,200
67%
Total Assessment$888,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,183+5.3%
2024$15,375+10.3%
2023$13,944-3.6%
2022$14,464+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,750

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 17088, Page 198Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 13361, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1968