Skip to content

143 Pinewood RoadToms River, NJ 08753

Built 2013

Last Sale Date
May 19, 1993

Property Information

Block232.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,718
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
28%
Improvement Value:$885,900
72%
Total Assessment$1,225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,336+5.3%
2024$21,220+12.9%
2023$18,787+0.4%
2022$18,705+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5067, Page 506

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4311, Page 689