Skip to content

119 Pinewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block232.02
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,408
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$242,800
74%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+5.3%
2024$5,657+3.0%
2023$5,493+0.4%
2022$5,469+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,408DeedBook 19761, Page 360Recorded8/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960