Skip to content

135 Pinewood RoadToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block232.02
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,129
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
13%
Improvement Value:$526,900
87%
Total Assessment$604,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,021+5.3%
2024$10,471+9.0%
2023$9,610+4.4%
2022$9,207+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft3,129DeedBook 18009, Page 1450Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 14126, Page 1844

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12964, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 10895, Page 1797

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5156, Page 44

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 3737, Page 772