Skip to content

109 Pinewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$137,900
Last Sale Date
Oct 18, 1985

Property Information

Block232.03
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,491
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
45%
Improvement Value:$435,500
55%
Total Assessment$790,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,403+5.3%
2024$13,684+14.6%
2023$11,938+0.4%
2022$11,885+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 4357, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1960