Skip to content

92 Pinewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block232.04
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage905
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
35%
Improvement Value:$135,400
65%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,779+5.3%
2024$3,590-8.0%
2023$3,904+0.4%
2022$3,887+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13197, Page 461

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12457, Page 79

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5174, Page 1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4560, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1979