Skip to content

88 Pinewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block232.04
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,004
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
35%
Improvement Value:$135,900
65%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,788+5.3%
2024$3,599-2.0%
2023$3,672+0.4%
2022$3,656+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,004DeedBook 17733, Page 478Recorded12/27/2019

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 10338, Page 1552

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5403, Page 221

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5170, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1980