Skip to content

93 Holly Tree LaneToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block232.04
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,484
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$233,400
74%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+5.3%
2024$5,494+5.4%
2023$5,211+0.4%
2022$5,188+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
Sq Ft1,484DeedBook 17827, Page 1104Recorded3/19/2020

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4194, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1984