Skip to content

86 Holly Tree LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block232.05
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,456
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
31%
Improvement Value:$178,800
69%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,752+5.3%
2024$4,514+7.2%
2023$4,212+0.4%
2022$4,193+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 15555, Page 1300

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 12162, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1968